Markiza, a może pergola?

Posiadając tarasy, najczęstszym problem jest nadmierne ich nasłonecznienie. Często wtedy zastanawiamy się nad zakupem markizy tarasowej lub pergoli. Co jednak najlepiej wybrać? Kiedy lepiej sprawdzi się markiza, a kiedy warto zainwestować w pergolę?

W naszych pozostałych artykułach opisywaliśmy już kwestię markiz w kasecie oraz markiz bez kasety. Oczywiście wszystko zależy też od tego kto chce co osiągnąć oraz kto czego oczekuje.

Posiadając dach wysunięty nad taras, możemy go przedłużyć za pomocą markizy stosując specjalne mocowania, przez co markiza będzie schowana i dawać zacienienie kiedy tylko będzie potrzeba. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od wysokości, która będzie dzieliła potencjalną markizę od zakończenia dachu. Jeśli ta odległość nie będzie duża – bez problemów możemy zastosować w takim wypadku markizę otwartą. A dodatkowo jeśli posiadamy już zabudowane krokwie możemy przymocować taką markizę od razu do ściany.

Markizy otwarte można również montować także w przypadku kiedy jest ona mocowana do sufitu np. gdy ktoś posiada balkon powyżej tarasu, wówczas można zamontować markizę pod balkonem. Wtedy markiza jest osłonięta balkonem od góry, a dodatkowo nie tracimy centymetrów w przypadku wysięgu.

W sytuacjach, kiedy mamy prostą, czystą ścianę i żadne zadaszenie nie chroni markizy, warto zastosować rozwiązanie z kasetą. Na markizy w kasecie nie działają żadne czynniki atmosferyczne i nie trzeba jej składać i zabezpieczać foliami w czasie okresu zimowego.

Oczywiście w sytuacjach wspomnianych wcześniej również jest możliwe użycie zamiast markizy otwartej, markizy w kasecie, która coraz częściej jest stosowana głównie z powodów estetycznych oraz chęci posiadania maksymalnej ochrony tkaniny, jaką uzyskamy dzięki markizie w pełnej kasecie i półkasecie.

W ogrodach, gdzie mamy dużo przestrzeni możemy również zamontować pergole. Ich konstrukcja najczęściej składa się z rury nawojowej schowanej w kasecie, dwóch prowadnic po których prowadzona jest belka frontowa z tkaniną oraz stóp przytwierdzonych do podłoża.

Pergole z roku na rok stają się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Powodem tego jest niewątpliwie kilka znaczących zalet, które pergole posiadają. Dzięki swojej stabilnej konstrukcji są one dużo bardziej odporne na wiatr, dają nam także dużo większe możliwości gabarytowe (głównie pod względem wysięgu – do 600 cm przy np. nie dużej szerokości). Do minusów należy zaliczyć stałą konstrukcję, która nawet po zwinięciu tkaniny pozostaje nam na tarasie oraz konieczność ściągania tkaniny na okres zimy.

W celu uzyskania więcej informacji na temat Markiz i naszej letniej promocji do -40% zachęcamy do kontaktu z naszym salonem TOMŻAL Katowice. Zapewniamy dojazd do: Katowice, Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno, Lędziny, Tychy, Mikołów, Ruda Śląska, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Siewierz, Piekary Śląskie, Bieruń i wiele innych.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty