Rolety rzymskie – wady i zalety

Rolety rzymskie nie są nową dekoracją okienną, pierwsze rolety w takim kształcie pojawiły się już w Starożytności, a wymyślili je starożytni Rzymianie. Od tego czasu rolety rzymskie stale goszczą w oknach na całym świecie, choć można przypuszczać, że ich nazwa ustaliła się w aktualnych czasach.

Rolety rzymskie, jak żadne inne są jednocześnie funkcjonalne i bardzo ładne. Można je zablokować w dowolnej pozycji na oknie i tym samym pozostawić jego dolną część odsłoniętą. W przeciwieństwie do klasycznych rolet są zawsze widoczne – także po odsłonięciu okna. Zwinięte tworzą nad nim dekoracyjny zwój materiału.

Rolety rzymskie – zalety

Chyba najważniejszą zaletą rolet rzymskich jest możliwość ich demontażu i łatwego czyszczenia. To także sposób na prostą zmianę aranżacji wnętrza. Rolety rzymskie można zmieniać podobnie jak zasłony, zmieniając tkaninę na taką z motywami świątecznymi.

Rolety rzymskie doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach, gdyż nie zajmują miejsca po bokach okna. Tym samym w takich pomieszczeniach lepiej się sprawdzą niż zasłony, dla których zawsze musimy zarezerwować przynajmniej kilka centymetrów ściany, w celu odsłonięcia.

Rolety rzymskie sięgają do parapetu, nie zasłaniają ściany poniżej niego. Co powoduje, że przestrzeń pozostaje wolna i można ją dowolnie wykorzystać. Z całą pewnością rolety rzymskie są lepszym rozwiązaniem niż krótkie zasłony, które ni, jak pasują do nowoczesnych stylizacji.

Rolety rzymskie pasują do wszystkich typów wnętrz od surowych, po skandynawskie. Nie da się powiedzieć tego samego o roletach klasycznych, które nie odnajdą się we wszystkich stylach.

Rolety rzymskie można szyć zarówno z tkanin zasłonowych, jak i firanowych. Dzięki temu mogą zastąpić zasłony oraz firanki – stosując system podwójny.

Rolety rzymskie – wady

Trudno określić jednoznaczne wady rolet rzymskich. To rozwiązanie wydaje się ich pozbawione. Za minus można uznać brak dostępności rolet gotowych, rolety rzymskie trzeba szyć na wymiar.

Dla niektórych może być wadą, widoczność rolety po ściągnięciu jej do góry, ale jest to indywidualna opinia. Na pewno będzie to ładna forma dekoracji okna, która urozmaici Twoje wnętrze.

Zapraszamy do salonu dekoracji okiennych TOMŻAL Katowice, gdzie mamy ponad 10 000 tkanin do wyboru idealnie nadających się na rolety rzymskie. Czekamy na Ciebie na pasażu centrum handlowego Agata Katowice.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty