Rolety lepszym wyborem niż żaluzje?

Planujesz zakup osłon okiennych i nie wiesz, na jakie się zdecydować? Być może wahasz się między żaluzjami i roletami? Nasze porady ułatwią z pewnością pomogą w podjęciu decyzji.

Większość swojego życia spędzamy zazwyczaj pod dachem własnych domów i mieszkań. Światło dzienne jest dla naszego funkcjonowania niezbędne, lecz jednocześnie ważny jest komfort przebywania w pomieszczeniu. A kiedy jest ono natomiast zbyt nasłonecznione, mamy ochotę nieco się przed tym światłem schować. Z pomocą przychodzą nam wtedy dekoracje okienne, jak np żaluzje czy rolety.

Żaluzja a roleta – różnice

Żaluzje i rolety, są dość często mylone przez użytkowników, chociaż bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Rolety są wytwarzane z naturalnych tkanin lub mieszanek naturalno-syntetycznych. Żaluzje często są produkowane z aluminium, które skutecznie odbija promienie słoneczne, ale jednocześnie szybko się nagrzewa. Stąd większa popularność żaluzji z drewna czy bambusu, które lepiej radzą sobie z problemem nagrzewania się.

Rolety można porównać z wyglądu do zrolowanych zasłony, które rozwija się w dół okna – w celu ochrony przed słońcem, czy spojrzeniami przechodniów. Żaluzje natomiast to szereg równoległych, połączonych ze sobą listewek (lameli), które montuje się w poprzek okna. Lamele obracają się pod kątem 180 stopni, umożliwiając całkowite zasłonięcie okna, otwarcia abyśmy widzieli co dzieje się za oknem lub pozostawianie w nim niewielkich przestrzeni.

Żaluzje, co z estetyką?

Żaluzje wiszą na naszych oknach już kilka dekad i przez ten czas wiele się zmieniły. Na początku były to często psujące się i mało estetyczne żaluzje wykonane z aluminium. Dzisiaj mamy do dyspozycji wiele kolorów, materiałów oraz sposobów montażu.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to niewątpliwie największą mają żaluzje aluminiowe, które pasują do nowoczesnych wnętrz. Najczęściej montowane są w pomieszczeniach biurowych, gdyż wprowadzają pewną surowość. O wiele bardziej przyjazne są żaluzje drewniane, które łatwiej dopasować do charakteru domowego wnętrza.

Innym rodzajem są żaluzje pionowe, wykonane ze sztucznych materiałów. Wykorzystuje się je głównie w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej, gdyż idealnie pasują do dużych powierzchni okiennych. Niestety, ich wadą jest to, że są niepraktyczne i często ulegają uszkodzeniom, przez co coraz rzadziej je się stosuje.

Rolety – piękne i funkcjonalne

Obecnie na rynku najczęściej montowaną dekoracją okienną są rolety. To zdecydowanie najmodniejsze rozwiązanie do domów lub mieszkań. Rolety są o wiele bardziej uniwersalne niż żaluzje, dzięki czemu łatwiej można je dopasować do każdego rodzaju pomieszczenia i stylu, w jakim mają być.

Typy rolet:

  • Rolety plisowane można zamontować na kilka sposobów, co w efekcie dając możliwość zaciągania ich zarówno od góry, jak i od dołu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że sprawdzają się one w oknach o różnych kształtach.
  • Rolety rzymskie wyróżnia bardzo ciekawy wygląd, a to głównie przez tworzenie się fałdy podczas podnoszenia rolety. Można je nabyć w wielu opcjach, wzorach i kolorach.
  • Rozwiązaniem, które powinni rozważyć mieszkańcy domów lub mieszkań przede wszystkim parterowych są rolety z funkcją „dzień i noc”. Charakteryzują się one tym, że okno pozostaje zasłonięte, a jednocześnie pozwala sporej ilości światła dostać się do środka pomieszczenia.

Żaluzje czy rolety

Obie opcje są zdecydowanie trendy i spełniają wszystkie funkcje, jakich oczekujemy od osłon okiennych i dają wiele możliwości wyboru modelu i materiału, z którego są wykonane. Sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu, stanowiąc doskonały element dekoracyjny okna.

Żaluzje co prawda skutecznie chronią przed słońcem i zapewniają prywatność, ale ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. W dzisiejszy czasach rolety są synonimem komfortu i elementem aranżacji wnętrza, a żaluzje po prostu jeden ze sposobów na zasłonięcie okna.

Dodajmy również, że jeśli duże znaczenie ma dla Ciebie utrzymanie domu w czystości, niewątpliwie lepiej sprawdzą się w Twoich oknach rolety, bo na żaluzjach częściej gromadzi się trudny do usunięcia kurz.

Dodatkowo, jeżeli lubisz gadżety i jesteś entuzjastą nowoczesnych technologii, możesz wybrać rolety zdalnie sterowane. Dzięki temu możliwe staje się regulowanie rolet bez wstawania z kanapy.  

W celu uzyskania więcej informacji zachęcamy do kontaktu z naszym salonem TOMŻAL Katowice. Zapewniamy dojazd do: Katowice, Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno, Lędziny, Tychy, Mikołów, Ruda Śląska, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Siewierz, Piekary Śląskie, Bieruń i wiele innych.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Zobacz inne nasze posty

Zasłony retro, stylowe, Katowice

Podwójne rolety rzymskie

  Rolety rzymskie cieszą się nieustającym powodzeniem. Ich funkcjonalność, efektowny wygląd i… tak, dokładnie, łatwość czyszczenia sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się zastąpić nimi

Czytaj więcej »

Ja dbać o rolety?

Osłony okienne, w szczególności te jasne, po mimo stosowania impregnowanych materiałów po czasie niestety stają się one brudne. Jak zatem czyścić nasze rolety? Najprostszym sposobem

Czytaj więcej »

Karnisze robione na wymiar

Wybierając idealny karnisz do swojego domu, jest równie ważną kwestią co wybór innych dekoracji oraz wystrój całego wnętrza. Odpowiednio dobrany karnisz nie tylko będzie podtrzymywał

Czytaj więcej »