Rolety lepszym wyborem niż żaluzje?

Planujesz zakup osłon okiennych i nie wiesz, na jakie się zdecydować? Być może wahasz się między żaluzjami i roletami? Nasze porady ułatwią z pewnością pomogą w podjęciu decyzji.

Większość swojego życia spędzamy zazwyczaj pod dachem własnych domów i mieszkań. Światło dzienne jest dla naszego funkcjonowania niezbędne, lecz jednocześnie ważny jest komfort przebywania w pomieszczeniu. A kiedy jest ono natomiast zbyt nasłonecznione, mamy ochotę nieco się przed tym światłem schować. Z pomocą przychodzą nam wtedy dekoracje okienne, jak np żaluzje czy rolety.

Żaluzja a roleta – różnice

Żaluzje i rolety, są dość często mylone przez użytkowników, chociaż bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Rolety są wytwarzane z naturalnych tkanin lub mieszanek naturalno-syntetycznych. Żaluzje często są produkowane z aluminium, które skutecznie odbija promienie słoneczne, ale jednocześnie szybko się nagrzewa. Stąd większa popularność żaluzji z drewna czy bambusu, które lepiej radzą sobie z problemem nagrzewania się.

Rolety można porównać z wyglądu do zrolowanych zasłony, które rozwija się w dół okna – w celu ochrony przed słońcem, czy spojrzeniami przechodniów. Żaluzje natomiast to szereg równoległych, połączonych ze sobą listewek (lameli), które montuje się w poprzek okna. Lamele obracają się pod kątem 180 stopni, umożliwiając całkowite zasłonięcie okna, otwarcia abyśmy widzieli co dzieje się za oknem lub pozostawianie w nim niewielkich przestrzeni.

Żaluzje, co z estetyką?

Żaluzje wiszą na naszych oknach już kilka dekad i przez ten czas wiele się zmieniły. Na początku były to często psujące się i mało estetyczne żaluzje wykonane z aluminium. Dzisiaj mamy do dyspozycji wiele kolorów, materiałów oraz sposobów montażu.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to niewątpliwie największą mają żaluzje aluminiowe, które pasują do nowoczesnych wnętrz. Najczęściej montowane są w pomieszczeniach biurowych, gdyż wprowadzają pewną surowość. O wiele bardziej przyjazne są żaluzje drewniane, które łatwiej dopasować do charakteru domowego wnętrza.

Innym rodzajem są żaluzje pionowe, wykonane ze sztucznych materiałów. Wykorzystuje się je głównie w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej, gdyż idealnie pasują do dużych powierzchni okiennych. Niestety, ich wadą jest to, że są niepraktyczne i często ulegają uszkodzeniom, przez co coraz rzadziej je się stosuje.

Rolety – piękne i funkcjonalne

Obecnie na rynku najczęściej montowaną dekoracją okienną są rolety. To zdecydowanie najmodniejsze rozwiązanie do domów lub mieszkań. Rolety są o wiele bardziej uniwersalne niż żaluzje, dzięki czemu łatwiej można je dopasować do każdego rodzaju pomieszczenia i stylu, w jakim mają być.

Typy rolet:

  • Rolety plisowane można zamontować na kilka sposobów, co w efekcie dając możliwość zaciągania ich zarówno od góry, jak i od dołu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że sprawdzają się one w oknach o różnych kształtach.
  • Rolety rzymskie wyróżnia bardzo ciekawy wygląd, a to głównie przez tworzenie się fałdy podczas podnoszenia rolety. Można je nabyć w wielu opcjach, wzorach i kolorach.
  • Rozwiązaniem, które powinni rozważyć mieszkańcy domów lub mieszkań przede wszystkim parterowych są rolety z funkcją „dzień i noc”. Charakteryzują się one tym, że okno pozostaje zasłonięte, a jednocześnie pozwala sporej ilości światła dostać się do środka pomieszczenia.

Żaluzje czy rolety

Obie opcje są zdecydowanie trendy i spełniają wszystkie funkcje, jakich oczekujemy od osłon okiennych i dają wiele możliwości wyboru modelu i materiału, z którego są wykonane. Sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu, stanowiąc doskonały element dekoracyjny okna.

Żaluzje co prawda skutecznie chronią przed słońcem i zapewniają prywatność, ale ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. W dzisiejszy czasach rolety są synonimem komfortu i elementem aranżacji wnętrza, a żaluzje po prostu jeden ze sposobów na zasłonięcie okna.

Dodajmy również, że jeśli duże znaczenie ma dla Ciebie utrzymanie domu w czystości, niewątpliwie lepiej sprawdzą się w Twoich oknach rolety, bo na żaluzjach częściej gromadzi się trudny do usunięcia kurz.

Dodatkowo, jeżeli lubisz gadżety i jesteś entuzjastą nowoczesnych technologii, możesz wybrać rolety zdalnie sterowane. Dzięki temu możliwe staje się regulowanie rolet bez wstawania z kanapy.  

W celu uzyskania więcej informacji zachęcamy do kontaktu z naszym salonem TOMŻAL Katowice. Zapewniamy dojazd do: Katowice, Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno, Lędziny, Tychy, Mikołów, Ruda Śląska, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Siewierz, Piekary Śląskie, Bieruń i wiele innych.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty

Plisy elektryczne – Katowice

Rolety plisowane od dawna są najlepszym przyjacielem każdego klienta posiadającego nietypowe okna w swoim domu. Żaluzje plisowane elektryczne można dostosować do przestrzeni architektonicznych i trójkątnych,

Czytaj więcej »