Markiza czy pergola – co lepiej wybrać ?

Markizy tarasowe to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych osłon przeciw słonecznych, które idealnie nadają się do montażu na tarasach w domach jednorodzinnych, jak i tradycyjnych balkonach np. w bloku. Dzięki nim możesz korzystać z uroków swojego tarasu, bądź balkonu, jednocześnie zabezpieczając go przed promieniami słonecznymi. Jednak czasami kiedy posiadamy duży ładny taras możemy stworzyć niepowtarzalną przestrzeń montując pergolę, która będzie idealnie osłaniać nie tylko od słońca, ale również od deszczu, a w zimę możemy stworzyć przytulny ogród zimowy.

Co to jest pergola

Pergola tarasowa z kolei ochroni Twój taras nie tylko przed słońcem, ale również innymi  warunkami atmosferycznymi, jak deszcz czy wiatr. W polskim klimacie pergola sprawdza się idealnie jako zadaszenie tarasu. Wiosną i latem otwieramy tarasowe drzwi, aby w pełni cieszyć się ciepłą, słoneczną pogodą. Ogród staje się naturalnym przedłużeniem naszego domu i to właśnie tutaj spędzamy każdą wolną chwilę. Na tarasie toczy się życie rodzinne i towarzyskie, dlatego warto zadbać o tę wyjątkową przestrzeń. Pergola tarasowa to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią funkcjonalność i nowoczesny design. 

Czym się różni markiza tarasowa od pergoli?

Oba rozwiązania cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Powiedzieliśmy już sobie, że markiza chroni przed słońcem, a pergola dodatkowo przed innymi czynnikami atmosferycznymi. Co je jeszcze odróżnia? Pergola tarasowa jest postawiona na solidnej i stabilnej konstrukcji, dzięki czemu zapewni Ci całkowite osłonięcie przed czynnikami atmosferycznymi. Jest nieprzemakalna i mamy do wyboru różnokolorowe materiały poszycia, będą ozdobą dla każdego domu. 

Wyróżniamy pergole przyścienne (powiększają przestrzeń domową) i wolnostojące – wówczas tworzy oddzielny pawilon. Pergole tarasowe mogą również występować z ruchomym zadaszeniem podobnym bardzo do żaluzji. Dzięki niemu możesz regulować kąt wpadania promieni słonecznych do swojej pergoli. 

Markiza tarasowa jest natomiast montowana bezpośrednio do budynku. Można ją przytwierdzić zarówno do ściany, sufitu jak i do krokwi. Markiza zabezpieczy nas jedynie przed lekką mżawką, przy dużym deszczu tkanina zacznie niestety jednak przemakać a w czasie wiatru musimy ją zwinąć. Jej plusem jest możliwość zatrzymania w dowolnym momencie podczas rozwijania a dodatkowo schowana markiza jest dość sprytnie ukryta i zamaskowana po sezonie.

Oba produkty odróżnia ponadto cena. Markiza jest tańszym rozwiązaniem. Za pergolę, ze względu na jej bardziej skomplikowaną konstrukcję, zapłacisz więcej.

Wady i zalety obu rozwiązań

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój taras przed promieniami słonecznymi – markiza będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Nie sprawdzi się jednak podczas wietrznej lub deszczowej pogody, .

Pergola jest zarówno osłoną przeciwsłoneczną, przeciwdeszczową jak i przeciwwietrzną możemy ją w pełni zamknąć stosując oszklenie . W przypadku pergoli z ruchomym zadaszeniem możesz dodatkowo regulować kąt wpadania promieni słonecznych do jej wnętrza.

Co wybrać?

Przed wyborem warto się zorientować przede wszystkim jakim budżetem dysponujemy, oraz jakiego zadaszenia szukamy, czy tylko przeciw słońcu czy może wielofunkcyjnego. Warto skontaktować się z nami, gdzie doradzimy i podpowiemy co warto wybrać. W TOMŻAL Katowice posiadamy promocję -20% na wszystkie markizy przez co można zaoszczędzić.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty

Tkaniny na zasłony

Wnętrze można stylizować nie tylko przy pomocy mebli, dekoracji, ale również ozdób okiennych. W zależności od wyboru faktury, koloru zasłon czy firan, przestrzeń będzie wyglądać

Czytaj więcej »