JAKĄ MARKIZĘ WYBRAĆ? W KASECIE, W PÓŁKASECIE, A MOŻE PERGOLĘ?

Ten artykuł jest dla tych, którzy chcą kupić markizę na swój taras, ale nie wiedzą, którą wersję wybrać. Mam nadzieję, że poniżej wszystko jasno i przejrzyście wytłumaczymy i pomożemy dokonać optymalnego wyboru.

Dla osób, których ściany wyposażone są w krokwie dachowe – czyli architekturę budynku i dach zbudowany w taki sposób, aby wiązary wystawały z bryły budynku, zwykle 50-150 cm, mogą być używane markizy w pół kasecie Oczywiście wszystko zależy od wysokości, jaka oddzieli końcowy okap od końca dachu. Jeśli odległość ta nie jest duża, bez problemu możemy korzystać z markizy otwartej. Dodatkowo, jeśli mamy niezabudowane krokwie, to możemy taki baldachim zamontować nie na ścianie, ale na krokwiach za pomocą specjalnych uchwytów.

Nie ma problemu z montażem markizy w półkasecie, nawet jeśli jest ona podsufitowa, czyli jeśli ktoś ma balkon nad tarasem, można zamontować markizę „od dołu, pod balkonem”. Wtedy markiza jest bezpośrednio przykryta balkonem od góry, a dodatkowo nie tracimy centymetrów w przypadku zwisów (nie trzeba montować markizy na ścianie, ale można ją zamontować na suficie ) niż balkon – dzięki temu możemy zastosować mniejszy zwis i zaoszczędzić na cenach.

Oczywiście w sytuacjach, o których wspomnieliśmy wcześniej, mimo że można zastosować markizy w pólkasecie, można również zastosować markizy w pełnej kasecie (coraz częściej jest to stosowane, głównie ze względów estetycznych i chęci maksymalnej ochrony tkaniny, jaką dają markizy) i na odwrót. W sytuacjach, gdy instalacja jest „gołą” ścianą, możliwe jest również zastosowanie tańszych markiz w półkasecie (ale wtedy trzeba liczyć się z ich szybszym zużyciem, głównie na poziomie tkaniny).

Jednak inną wersją są pergole, które mogą zastąpić markizy a nawet być lepsze. Ich konstrukcja składa się najczęściej z rury nawojowej ukrytej w taśmie, dwóch przednich prowadnic belki z brezentem oraz stóp mocowanych do podłoża.

Pergole z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością na naszym rynku. Powodem tego jest z pewnością szereg istotnych zalet pergoli. Dzięki swojej stabilnej konstrukcji są znacznie bardziej odporne na wiatr, zapewniają nam również znacznie większe wymiary. Wadą (ale nie zawsze) jest stała konstrukcja, która pozostaje na tarasie nawet przy zwiniętej plandece.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty

Karnisze robione na wymiar

Wybierając idealny karnisz do swojego domu, jest równie ważną kwestią co wybór innych dekoracji oraz wystrój całego wnętrza. Odpowiednio dobrany karnisz nie tylko będzie podtrzymywał

Czytaj więcej »