Zjawisko falowania tkaniny to częsta i naturalnie występująca przypadłość w markizach. Czas pojawienia się charakterystycznego falowania zależy od częstotliwości korzystania z zadaszenia i naprężeń z jakim zmaga się markiza. Jednak da się temu w dużej mierze zatrzymać i uchronić przed fałdowaniem poszycia naszej markizy.
Fałdowanie markiz tarasowych i balkonowych jest naturalnym zjawiskiem, pojawiającym się z upływem czasu, bez względu na zastosowany materiał. Markizy narażone są na silne porywy wiatru oraz wilgoć. Codzienna praca, nietypowa instalacja osłony czy różnice w nawoju, mogą przyspieszać proces falowania, który widoczny jest na szwach, obszyciach czy na środku tkaniny. Dobrą wiadomością jest fakt, że fałdowanie tkaniny, nie wpływa na jej właściwości.
Pierwszym aspektem na jaki musimy zwrócić uwagę jest ściana do której przymocowana jest markiza. Jeśli ściana ma nieregularną powierzchnię, istnieje ryzyko, że kaseta markizy ulegnie odkształceniu. Co w konsekwencji może doprowadzić do skręcenia rury nawojowej i fałdowania tkaniny. Zatem, aby nasze poszycie zwijało się prawidłowo, rura musi być prosta. Warto przed montażem markizy wyrównać ścianę, aby powierzchnia była idealnie prosta.
Kolejnym ważnym aspektem jest wysokiej jakości rura nawojowa i listwa nośna, zapewnią odpowiednie naprężenie tkaniny, nie dopuszczając do fałdowania. Na jakość rury musimy zwrócić szczególna uwagę, gdy nasza markiza jest szeroka. W tym przypadku polecamy markizy firmy SELT, które posiadają mocną rurę nawojową i niwelują zjawisko fałdowania.
Na powstawanie marszczeń tkaniny, może mieć wypływ również silne naprężenie tkaniny, powstające podczas pierwszych cykli zwinięć i rozwinięć markizy. Wybierając wysokiej klasy markizy, możemy regulować jej nachylenie oraz napięcia tkaniny. Ryzyko pojawienia się fałdowania jest większe przy zastosowanie zadaszenia płaskiego. W przypadku poszycia nachylonego pod kątem co najmniej 14°, ryzyko zmniejsza się, gdyż markiza jest mniej narażona na naprężenia.
Montując średniej wielkości markizę, wyposażoną w dwa przegubowe ramiona zapewniamy symetryczne rozłożenie naprężenia materiału. Jednak w przypadku większych markiz, dwa ramiona to za mało. Dlatego też warto pomyśleć o dodatkowym ramieniu, które zabezpieczy naszą markizę i będzie utrzymywać odpowiednie naprężeniem.
Ostatnim czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę jest zabezpieczenie naszego poszycia przed deszczem. Pozostająca woda na markizie powoduje nierówności i naciąga tkaninę. Dzięki optymalnego nachyleniu markizy, woda może swobodnie spływać. Należy pamiętać, aby nie zwijać markizy mokrej. Należy ją zostawić rozłożona do pełnego wyschnięcia i pierwotnego naciągnięcia. Stanowczo odradzamy stosowanie markiz na deszczu. Materiały co prawda posiadają impregnaty i są dość trwałe, ale trzeba pamiętać, że markiza to osłona przeciwsłoneczna i narażanie materiału na duży deszcz będzie zmieniać właściwości materiału.
Zapraszamy do kontaktu z naszym salonem TOMŻAL Katowice, gdzie znajdziesz wysokiej jakości markizy firmy SELT. Warto zapoznać się z naszymi promocjami na stronie internetowej. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego salonu, gdzie na własne oczy możesz się przekonać, jak wyglądają markizy tarasowe.