Czym zasłonić okna dachowe?

Coraz częściej decydujemy się na zaadaptowanie poddasza i urządzenie na nim przytulnych sypialni, łazienek i gabinetów, a co za tym idzie doświetlenie ich oknami dachowymi. I chociaż rozwiązanie to jest niezwykle urokliwe, ma też jedną poważną wadę – przez okna połaciowe wpada dużo więcej słońca i szybciej nagrzewa wnętrze. Jak sobie z tym radzić? Czym zasłonić okno na poddaszu, aby ograniczyć ilość wpadającego światła? Przygotowaliśmy dla was kilka przydatnych informacji i wskazówek.

Okna dachowe – czym je zasłonić?

Okna dachowe różnią się od zwykłych okien elewacyjnych. Są montowane w połaci dachowej pod zupełnie innym kątem. Pełnią dokładnie taką samą funkcję, ale zdecydowanie lepiej doświetlają pomieszczenie światłem dziennym. Inaczej się otwierają, a ze względu na swoją specyfikę, nie można w nich zawiesić zwykłej firanki ani zasłon, tym bardziej klasycznych marketowych rolet.

Rolety zewnętrzne dachowe

Doskonale sprawdzają się podczas każdej pory roku. Latem skutecznie blokują promienie słoneczne i ograniczają ilość ciepła, które wpada do pomieszczenia. Zimą natomiast ograniczają starty ciepła i zapewniają odpowiednią izolację termiczną. Rolety zewnętrzne całkowicie zaciemniają pomieszczenie, wyciszają hałas (spowodowany na przykład intensywnymi opadami deszczu) oraz chronią szybę przed stłuczeniem podczas gradu.

Rolety wewnętrzne dachowe

Kolejną, bardzo popularną opcją jest montaż rolet wewnętrznych do okien dachowych. Rozwiązanie to jest dużo tańsze, a same rolety są łatwe w montażu – wystarczy przymocować kasetę rolety do górnej ramy okna, przykręcić uchwyty prowadnic i szyny prowadzące.

Rolety wewnętrzne chronią wnętrze przed promieniami świetlnymi oraz przed ciepłem. Zapewniają prywatność, regulują dostęp światła dziennego, zaciemniają wnętrze oraz stwarzają komfortowe warunki do wypoczynku i spokojnego snu.

Rolety dachowe są montowane w specjalnych prowadnicach, dzięki którym materiał ściśle przylega do szyby. Mogą być całkowicie rozwinięte, zwinięte lub opuszczone do odpowiedniej długości. Nie blokują dostępu do klamki i pozwalają na swobodne otwieranie i zamykanie okna.

Plisy dachowe

Kolejnym pomysłem na zasłonięcie okna dachowego jest montaż rolety plisowanej. Rolety te są także łatwe w montażu i niewiele kosztują. Bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, pięknie się prezentują w każdym oknie i dodają pomieszczeniu uroku i przytulności. A do tego są łatwe w utrzymaniu czystości.

Plisy mają bardzo charakterystyczną budowę, zwijają się w harmonijkę i poruszają na mocno naprężonych linkach. Można je przesuwać zarówno od góry jak i od dołu. Można je całkowicie rozwinąć, zwinąć lub ustawić w dowolnym miejscu w oknie, regulując w ten ilość wpadającego do środka światła.

W naszym salonie TOMŻAL Katowice znajdziesz wiele materiałów i rozwiązań zasłaniających okna dachowe. Zapraszamy do odwiedzenia nas i zapoznania się z naszym asortymentem.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty

Lamówki czyli wykończenia

Lamówka to skrawek materiału służący do obszywania, najczęściej brzegów tkaniny. Stosuje się ją z powodzeniem w bieżnikach, obrusach i kocach. Bardzo wiele gospodyń domowych kiedyś ratowało podniszczone

Czytaj więcej »