Czym lepiej udekorować okna – Firana czy roleta rzymska?

duże rolety rzymskie sosnowiec

Szukając idealnej dekoracji okiennej nasi klienci często stawiają sobie pytanie – Delikatne i zwiewna firana czy może efektowna roleta rzymska w gustowne wzory? Doskonała ochrona przed słońcem czy też przezroczystość… Odpowiadamy czym należy się kierować wymierając rolety rzymskie czy firanki do naszych wnętrz. 

Funkcjonalność łączy się tutaj z estetyką. Przesłony okienne spełniają praktyczne zadania, jak ograniczanie strat ciepła czy zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń, do tego są wspaniałym elementem dekoracyjnym. Do wyboru posiadamy spory wybór dekoracji okiennych różniących się od siebie materiałami, wykończeniem oraz rolą, jaką będą pełnić w określonym wnętrzu. Najpopularniejsze są rolety rzymskie oraz firany. 

Rolety rzymskie to bardzo gustowne elementy wnętrza. Materiał jest zwijany ku górze, tworząc piękne drapowania oraz marszczenia, które nadają stylu aranżacji. Rolety rzymskie mogą byś montowane w otworach okiennych oraz na pojedyńczym skrzydle okna. Jest również możliwość zamówienia rolet rzymskich zawieszanych na karnisze nad oknem. Ze względu na szeroki wybór materiałów na rynku rolety rzymskie mogą spełniać rolę firany lub zwiewnej ozdoby okna. 

Kolejna ważna decyzja dotyczy mechanizmu w jaki sposób chcemy rozkładać rolety. Najczęściej spotykany jest mechanizm sznurkowy, ale również jest koralikowy jest dość częstym wyborem i bardziej wymagającym, dzięki swojej precyzji poruszania się rolety. 

Innym rozwiązaniem modowym w dekoracjach okien znajdują się firanki, które dają znacznie delikatniejszy efekt od rolet rzymskich i pełnią funkcję zachowania prywatności przed wścibskim zaglądaniem przechodniów lub sąsiadów do naszych mieszkań lub domów. 

Tym za co klienci cenią firanki są przede wszystkim ich możliwości dekoracyjne. Zwiewna firana dodaje również wnętrzu przytulności i sprawia, że nabiera ona domowego, kameralnego charakteru. 

Co zatem wybrać: rolety rzymskie czy firanki?

Oczywiście, wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Jeśli zależy nam na niebanalnej dekoracji okna oraz perfekcyjnym dopasowaniu materiału,  rolety rzymskie to strzał w dziesiątkę. Miejmy jedynie na uwadze, że rozsunięte nie ochronią nas przed wścibskim wzrokiem innych ludzi, którzy chętnie zobaczą co się dzieje w mieszkaniu. Z kolei firanki to doskonały sposób na zapewnienie domownikom pewnego stopnia intymności. Z drugiej strony musimy mieć na uwadze, że po zmroku firanki będą stanowiły tylko i wyłącznie ozdobę – w celu zaciemnienia wnętrza będziemy musieli zastosować dodatkowo tradycyjne rolety lub zasłony.

Zapraszamy do naszego sklepu w Katowicach, gdzie znajdziesz wspaniałe rolety rzymskie oraz firanki indywidualnie dobrane do Twoich potrzeb. 

 

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty