Markizy Tarasowe – dlaczego warto je wybrać?

Markizy tarasowe to jeden z największych trendów ostatnich lat. Stanowią doskonałe połączenie zalet i estetyki. Dlaczego warto je wybrać i jakie są ich zalety, dowiesz się w tym artykule.

Jest to rozwiązanie, które doskonale ochroni taras przed nadmiernie prażącym słońcem, jak również obniży temperaturę pomieszczeń przylegających. Tarasy są najczęściej budowane od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Ma to wiele zalet bowiem w tych stanowiskach jest najcieplej i takim obiektem można się cieszyć przez większość roku. O ile spokojnie możemy odpoczywać w okresie wiosennym o tyle w upalne letnie dni może pojawić się problem. Na otwartym tarasie panuje wysoka temperatura i w zasadzie nie nadaje się do użytkowania. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest instalacja eleganckiej markizy, która w razie potrzeby chroni nas przed słońcem., a gdy nie są używane, można je zwinąć przez co nie są widoczne.

Budowa Markizy

Podstawowym elementem markizy jest materiał pokryciowy. Od niego zależy praktyczność i wytrzymałość. Do budowy materiału często używa się akrylu, poliestru lub dralonu, każdy z tych materiałów powinien być zaimpregnowany przez co jest on odporniejszy na płowienie koloru, jak również zanieczyszczenia mechaniczne. Wybierając markizę zwracać się powinno uwagę na jej zabudowanie. Markizy bez kasety są bardziej narażone na zabrudzenia i niszczenie kiedy są złożone zwłaszcza zimą, dlatego trzeba je demontować z uchwytów na ten okres. Markizy w kasecie są o wiele bardziej wygodniejszym i pewniejszym sposobem ich przechowywania, dzięki czemu nie ma problemu w okresie zimowym.

Bardzo ważne są także ramiona markizy – to elementy, która zapewniają stabilizacje, a jednocześnie pozwalają na komfortowe zwijanie i rozwijanie markizy. Im dłuższy taras, tym markiza powinna posiadać więcej składanych ramion. Dokładna budowa markizy zależy od modelu i zastosowanej technologii.

Warto wiedzieć

Markizy tarasowe należy zwijać tylko, gdy materiał markizy jest suchy, w przeciwnym wypadku może dojść nawet do jego zniszczenia. Markizy powinny być składane w czasie silnych wiatrów, chociaż w dużej mierze zależy to od ich parametrów wytrzymałościowych – dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie silnika elektrycznego z czujnikiem wiatru. Kolor poszycia z reguły dopasowuje się do wyglądu elewacji domu i samego tarasu. Można pokusić się o pewną kreatywność jednak i np.: wybrać barwy zgodne z poduszkami dekorującymi meble ogrodowe czy poszyciem siedzisk;

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty