Jaka osłona okienna, jeśli mamy w domu psa?

Psy, w przeciwieństwie do większości kotów, są zwierzętami więziennymi, uczącymi się „co nie jest dozwolone” i reagującymi na słowa właścicieli. Jednak, jak w przypadku każdej reguły, istnieją wyjątki od tej reguły. W zależności od temperamentu, wieku, rasy i wyszkolenia psa szczególną uwagę należy zwrócić na dobór dekoracji okiennych.

Drzwi na taras i balkon

Psy uwielbiają eksplorować swoje otoczenie i jeśli mają możliwość skorzystania z tarasu lub balkonu, chętnie to robią. Informują o tym właścicieli, pocierając stopami o szybę oddzielającą ich od pożądanej przestrzeni. Jeśli więc zamontujemy roletę w drzwiach, pies podrapie tkaninę i zostawi na niej ślad po gwoździu. Pomimo wspomnianych wyżej problemów, rolety materiałowe są nadal najlepszym wyborem na powierzchnie dostępne dla psów. Żaluzje aluminiowe mogą zostać uszkodzone przez ślady psich łap i podarte fałdy. Montując rolety wykonane z grubszego materiału minimalizujemy ryzyko uszkodzenia. Dodatkowo jest bardzo łatwy do czyszczenia.

Młode psy są z pewnością zabawne, ale mogą też sprawiać kłopoty. Dbają o wszystko w swoim otoczeniu i niestety potrafią nie tylko zniszczyć dekorację okna, ale co gorsza, zranić się. Zaplątanie się w łańcuch sterowania roletami lub utknięcie między barierkami może być bardzo niebezpieczne. Pionki dotykające ziemi mogą również stać się zabawnym obiektem, a małe pazurki szybko przejmą zasłony okienne, które trudno nazwać już „ozdobami”. Znowu rozwiązaniem może być zainstalowanie zasłon z tkaniny, zwłaszcza jeśli uniemożliwiamy szczeniakowi dotarcie do parapetu i trzymamy mocno zwisający przewód sterujący.

W większości przypadków dorosłe psiaki nie interesują się zbytnio osłonami okiennymi, choć mogą próbować wskakiwać na parapet, jeśli za oknem usłyszą hałas. Jednak ich wiek sprawia, że zdają sobie sprawę kiedy jest czas i miejsce na zabawę (o ile oczywiście właściciel ich tego nauczył). W przypadku spokojnych, dorosłych psiaków, możemy zaryzykować montaż dowolnej dekoracji okiennej (może poza verticalami, które często traktowane są przez psy jako „ręcznik” – po kąpieli czy powrocie ze spaceru w deszczowy dzień). Jednak rolety materiałowe, plisy i żaluzje, nie powinny szczególnie interesować naszych czworonożnych towarzyszy (pamiętajmy po prostu, by nie pozbawiać zwierzęcia możliwości wyglądania na świat zewnętrzny przez niskie przeszklenia.

A co z moskitierami?

W takich przypadkach wymagany jest udział właściciela psa. Od momentu założenia pokrowca na drzwi balkonowe lub tarasowe należy zadbać o to, aby pies nie próbował gryźć siatki, aby się wydostać. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków psy z łatwością uczą się nowych zasad w domu. Nie oznacza to, że po szkoleniu możemy spocząć na laurach – czasem warto sprawdzić, czy nasz pies się nie chowa i czy przestrzega zasad, gdy nas nie ma.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty