JAK PRAĆ ROLETY RZYMSKIE?

DEMONTAŻ ROLETY RZYMSKIEJ

Aby przygotować tkaninę rolety do prania, rozłóż całkowicie roletę, wyciągnij od wewnątrz sznurki na dole zasłony i za pomocą haczyka zdejmij tkaninę zasłonową z mechanizmu sterującego, do którego jest przymocowana rzepem. Następnie wyjmij szprosy (usztywnienie) z tuneli tkaniny oraz listwę obciążeniową od spodu rolety. Jeśli zdejmujemy rolety z kilku okien jednocześnie, dobrze jest posortować wszystkie elementy, aby uniknąć błędów przy ponownym montażu.

PRANIE MATERIAŁU

Teraz pozostaje tylko pytanie, jak prać rolety rzymskie? Czy można je prać w pralce? Możesz, jeśli mamy pewność, że tkanina, z której uszyta jest roleta, nadaje się do prania w pralce. Jeśli jest to bawełna lub poliester, możemy skorzystać z pralki.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie materiały można prać w pralce. Możemy używać tylko czyszczenia na sucho na niektórych materiałach do rolet rzymskich. W razie wątpliwości, czy prać daną tkaninę, powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami na metce. Jeśli rolety rzymskie, zasłony czy firanki nie mają wszytej metki z instrukcją pielęgnacji tkaniny (co często ma miejsce), możemy zapytać sprzedawcę o zasady prania dekoracji okiennych. Aby zadbać o kondycję naszej żaluzji, dobrze jest złożyć ją w kostkę przed włożeniem do pralki, a następnie wyprać w 30⁰C. Tak niska temperatura zwykle wystarcza do całkowitego oczyszczenia tkaniny rolet. W przypadku większości tkanin, nawet przy najniższej prędkości, warto włączyć tryb wirowania, aby zminimalizować zagniecenia tkaniny.

Jeśli materiał rolety rzymskiej ma wyjątkowo delikatną fakturę i zależy Ci na praniu w pralce, możesz go wyprać ręcznie. Nie zapomnij jednak wybrać odpowiedniej temperatury wody i detergentu. Może to być np. płyn do prania tkanin, który z pewnością dobrze jest odporny na zabrudzenia lub oczywiście proszek do prania. Po wysuszeniu tkaniny można ją wyprasować, jeśli tkanina tego potrzebuje, dostosuj temperaturę żelazka do rodzaju tkaniny.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty

Karnisze robione na wymiar

Wybierając idealny karnisz do swojego domu, jest równie ważną kwestią co wybór innych dekoracji oraz wystrój całego wnętrza. Odpowiednio dobrany karnisz nie tylko będzie podtrzymywał

Czytaj więcej »