JAK PRAĆ ROLETY RZYMSKIE?

DEMONTAŻ ROLETY RZYMSKIEJ

Aby przygotować tkaninę rolety do prania, rozłóż całkowicie roletę, wyciągnij od wewnątrz sznurki na dole zasłony i za pomocą haczyka zdejmij tkaninę zasłonową z mechanizmu sterującego, do którego jest przymocowana rzepem. Następnie wyjmij szprosy (usztywnienie) z tuneli tkaniny oraz listwę obciążeniową od spodu rolety. Jeśli zdejmujemy rolety z kilku okien jednocześnie, dobrze jest posortować wszystkie elementy, aby uniknąć błędów przy ponownym montażu.

PRANIE MATERIAŁU

Teraz pozostaje tylko pytanie, jak prać rolety rzymskie? Czy można je prać w pralce? Możesz, jeśli mamy pewność, że tkanina, z której uszyta jest roleta, nadaje się do prania w pralce. Jeśli jest to bawełna lub poliester, możemy skorzystać z pralki.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie materiały można prać w pralce. Możemy używać tylko czyszczenia na sucho na niektórych materiałach do rolet rzymskich. W razie wątpliwości, czy prać daną tkaninę, powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami na metce. Jeśli rolety rzymskie, zasłony czy firanki nie mają wszytej metki z instrukcją pielęgnacji tkaniny (co często ma miejsce), możemy zapytać sprzedawcę o zasady prania dekoracji okiennych. Aby zadbać o kondycję naszej żaluzji, dobrze jest złożyć ją w kostkę przed włożeniem do pralki, a następnie wyprać w 30⁰C. Tak niska temperatura zwykle wystarcza do całkowitego oczyszczenia tkaniny rolet. W przypadku większości tkanin, nawet przy najniższej prędkości, warto włączyć tryb wirowania, aby zminimalizować zagniecenia tkaniny.

Jeśli materiał rolety rzymskiej ma wyjątkowo delikatną fakturę i zależy Ci na praniu w pralce, możesz go wyprać ręcznie. Nie zapomnij jednak wybrać odpowiedniej temperatury wody i detergentu. Może to być np. płyn do prania tkanin, który z pewnością dobrze jest odporny na zabrudzenia lub oczywiście proszek do prania. Po wysuszeniu tkaniny można ją wyprasować, jeśli tkanina tego potrzebuje, dostosuj temperaturę żelazka do rodzaju tkaniny.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty

Plisy elektryczne – Katowice

Rolety plisowane od dawna są najlepszym przyjacielem każdego klienta posiadającego nietypowe okna w swoim domu. Żaluzje plisowane elektryczne można dostosować do przestrzeni architektonicznych i trójkątnych,

Czytaj więcej »