Jak czyścić plisy?

Plisy to modne i praktyczne osłony, które doskonale pasują nawet do okien o niestandardowych kształtach. Dzięki swojej harmonikowatowej budowie zapewniają łatwe użytkowanie oraz czyszczenie. Jednak wiele osób nadal nie ma pojęcia, jak czyścić rolety plisowane. W tym artykule przedstawimy sposoby czyszczenia plis.

Regularne czyszczenie

Jak każde osłony okienne, także plisy zbierają kurz, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Jednak materiał ten nie wchłania go tak szybko, jak tradycyjne zasłony okienne, dlatego wystarczy raz w tygodniu odkurzyć roletę specjalną końcówką do odkurzacza z miękką szczotką. Możemy używać również ściereczki (przeznaczonej do ścierania kurzu z mebli) lub miotełki do kurzu. Najdokładniej należy starać się oczyścić powierzchnię tuż przy dolnych listwach oraz na zgięciach materiału, ponieważ tu tutaj najszybciej zbierają się zabrudzenia. Regularne czyszczenie sprawi, że żaluzje plisowane długo zachowają swój naturalny kolor i będą prezentować się niczym nowe przez długie lata.

Co z plamami na tkaninie?

Plisy są produkowane zazwyczaj z tkanin impregnowanych, które bez problemu można prać. Gdy materiał przypadkiem się poplami lub poważniej zabrudzi, czyszczenie na sucho niestety nie wystarczy. W takim przypadku, należy zdemontować rolety i uprać je ręcznie, w temperaturze 30 stopni C. Należy pamiętać aby używać delikatnego detergentu przeznaczonego do tkanin poliestrowych – dobrze sprawdzi się mydło w płynie. Najwygodniej jest przygotować wodę z detergentem w dużej misce i zamoczyć w niej tkaninę na około 15 minut. To pozwoli wstępnie pozbyć się największych zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest delikatnie namaczanie w wodzie i pranie ręczne. Rolet nie wolno zgniatać, trzeć lub szorować szczotką, ponieważ w ten sposób zniszczymy materiał!

Gdy tkanina będzie czysta, należy dokładnie ją wypłukać. Wygodnym sposobem będzie polanie materiału strumieniem z słuchawki prysznicowej (z obu stron).

Plisy suszy się na oknie. Wyciśniętą z nadmiaru wody, osłonę zakłada się na okno. Ważne jest, aby podczas zakładania rolety nie zaplątać sznureczków. Następnie, pozostawiamy roletę w pozycji zamkniętej na 24 godziny. Ten sposób schnięcia pozwoli nam utrzymać efekt plisowanego materiału. Bardzo ważne jest, aby do plis nie używać żelazka, ani innych suszarek.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty