Czy ekspozycja okna ma wpływ na wybór dekoracji okiennej?

Pomieszczenia z ekspozycją południową

Pokoje wychodzące na południe mają dużo słońca w ciągu dnia. Ogólnie bardzo przyjemne, ale też męczące w upalne lato. W takiej sytuacji zaleca się umieszczenie zasłon dziennych i nocnych, plis lub żaluzji, które można regulować na dowolną wysokość. W ten sposób dostosujesz konfigurację osłon do kąta padania promieni.

Jeśli sypialnia znajduje się po południowej lub zachodniej stronie budynku warto zastosować zasłony zaciemniające. Słońce zachodzące po południu lub świecące w ciągu dnia nie będzie tak denerwujące gdy będziesz chciał wcześniej iść spać lub zdrzemnąć się.

Pomieszczenia z ekspozycją północną

Pokoje z oknami wychodzącymi na północ są zwykle chłodniejsze niż reszta domu. Dlatego należy zadbać o to, aby zimą nie traciły ciepła szybciej. Przyczynią się do tego elektrycznie sterowane żaluzje aluminiowe. Stanowią doskonałą barierę termiczną, a jednocześnie zapewniają pewien stopień prywatności.

Pomieszczenia od wschodu i zachodu

Od wschodu i zachodu słońce wpada stosunkowo krótko, dlatego tylko rano i późnym popołudniem możesz potrzebować blokady przed promieniowaniem. Sporo możliwości konfiguracji zapewnią Ci np. refleksole albo żaluzje pionowe. Verticale częściowo przezierne czy transparentne nawet po całkowitym zaciągnięciu zapewnią dostęp do światła dziennego.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty