Pergole i markizy – aranżacje

Podstawowym zadaniem pergoli i markizy jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Z tego względu montowane są głównie w przydomowych tarasach. Taras znajduje się najczęściej w tylnej (niewidocznej na pierwszy rzut oka) części domu, natomiast wiele osób przykłada ogromną wagę do jego aranżacji. Powyższe osłony okienne można wykorzystać przy stylizacji tarasu. W związku z tym, przy wyborze pergoli lub markizy, należy wziąć pod uwagę stylistykę całego wnętrza, by stanowiły one jego część i współgrały z domową przestrzenią.

Jeżeli pergola lub markiza zawiera elementy drewniane to można uczynić użytek z tej stylistyki i kreując tarasową przestrzeń, zdecydować się na meble z drewna – łączenie tych samych materiałów wprowadzi spójność. Natomiast jeśli ktoś jest zwolennikiem mieszania stylów, może zastosować tworzywa przeciwne, np. zestaw metalowych mebli tarasowych czy szklanych (uchodzących obecnie za nowoczesne).

Innym sposobem na zachowanie jednolitości jest zastosowanie tego samego koloru pergoli lub markizy na tekstyliach tarasowych, takich jak poduszki, koce, narzuty, dywany. By przełamać monotonię odcieni, można zdecydować się na takie dodatki, które mają co prawda ten sam kolor, ale np. różny wzór czy strukturę. Takie rozwiązanie z jednej strony zachowa harmonie we wnętrzu, ale z drugiej wprowadzi do niego nutkę oryginalności.

Boczne ściany pergoli można ozdobić roślinami, które w szczególności wiosną i latem same w sobie będą stanowić ozdobę tarasu. Kwitnące kwiaty dodadzą pergoli uroku.

Istotnym elementem aranżacji wnętrza jest również oświetlenie, które ułatwi przebywanie wieczorami na tarasie. Daszek pergoli lub markizy można wyposażyć przy zamówieniu w LED, co doda klimatycznego nastroju. Markizy i pergole pięknie prezentują się o zmroku.

Udostępnij:

Zobacz inne nasze posty